Maciej Miecznikowski

Tryptyk świętokrzyski

Golgota-Swietokrzyska_Joanna-Slowinska-Maciej-Miecznikowski-Janusz-Radek-Jan-Nowicki,images_big,8

Tu-Es-Petrus-Ty-jestes-skala-Oratorium_Universal-Music-Group,images_big,11,9875753     psałterz ramka

Propozycję wzięcia udziału w telewizyjnym nagraniu „Golgoty Świętokrzyskiej” – pierwszej części „Tryptyku Świętokrzyskiego” – Maciej Miecznikowski przyjął z entuzjazmem. Dla kogoś, kto skończył wydział wokalno-aktorski na Akademii Muzycznej ze specjalizacją w kierunku klasycznym i operowym, każda okazja do zmierzenia się z utworem napisanym na tak duży skład – na orkiestrę i chór – jest bardzo atrakcyjna. Szczególnie dla kogoś takiego jak Miecznikowski, który po studiach zajmował się jazzem, bluesem, rockiem, by wreszcie jako lider rozrywkowej grupy Leszcze wylądować w świecie estrady. Pojawiła się zatem szansa sprawdzenia się na innym polu, szansa, by słuchaczom, którzy kojarzyli Miecznikowskiego wyłącznie z Leszczami zaprezentować jego poważniejsze oblicze. Eksperyment się powiódł.
Artysta pytany o towarzyszące występom emocje, o żywiołowe reakcje publiczności, mówi: – To mnie po prostu zwyczajnie, po ludzku cieszy. Refleksja w tej sprawie może być jedna: oto biorę udział w czymś, co widocznie było potrzebne ludziom, co do nich przemówiło, co zrozumieli i co bardzo przeżywają. Wzruszam się, kiedy widzę przed sobą osoby ukradkiem ocierające łzy. Nikt wcześniej nie mówił do nich o życiu, miłości, zdradzie, nienawiści i umieraniu w tak otwarty sposób. Kochaj, nie zabijaj w kimś drugim miłości, ratuj ten świat,
życie ma sens, śmierć ma sens – takie proste, a zarazem mocne słowa wplecione w pewien muzyczny patos charakterystyczny dla „Tryptyku Świętokrzyskiego” ze
zdwojoną siłą oddziałują na każdego, kto tak jak ja, na czas koncertu zakopie gdzieś głęboko te odrobinę swojego osobistego, pielęgnowanego od lat cynizmu.
Nie ukrywa, że zaskoczył go komercyjny sukces kolejnych części „Tryptyku Świętokrzyskiego”:
- Nie przewidywałem, że ten projekt wypełni tak dużą część mojego życia. Niektóre z moich artystycznych planów musiałem przesunąć na później, ale zrobiłem to bez żalu.

„Tryptyk Świętokrzyski” składa się z następujących części:
„Golgota Świętokrzyska” – status platynowej płyty
„Tu es Petrus” – status podwójnej diamentowej płyty
„Psałterz wrześniowy” – status diamentowej płyty

Do utworu „Psalm kochania” z „Psałterza wrześniowego” powstał teledysk z udziałem Joanny Słowińskiej, Piotra Rubika i Macieja Miecznikowskiego.