Maciej Miecznikowski

ROLNIK STONS/OLANDIA

olandia ramka

Muzyczna przygoda z Mariuszem Białobrzewskim, wirtuozem gitary slide i przyjacielem Macieja Miecznikowskiego ze studiów, zaczęła się w 1996 roku. Do 1999 roku ten bluesowy duet akustycznych gitar działał pod nazwą Rolnik Stons, którą potem zastąpiła poważniej i bardziej nostalgicznie brzmiąca Olandia.
Gdyby sukces arstysty można było zmierzyć liczbą zdobytych nagród i wyróżnień, to pewnie dwaj panowie M. staliby się gwiazdami, jeszcze zanim w głowie Macieja Łyszkiewicza zrodził się pomysł na dancingowo-kabaretową formację Leszcze.
Ale niestety popularność nie zawsze idzie w parze z tym, co podoba się krytykom i jurorom festiwali. Zresztą Rolnik Stons/Olandia nigdy nie zajmowały się muzyką, do której jest przyzwyczajone ucho statystycznego słuchacza popularnej rozgłośni radiowej.
Akustyczny country blues – tak określa swoją muzyczną twórczość sprzed ponad dekady Maciej Miecznikowski. Do dziś z wielkim sentymentem myśli zarówno o wszystkich swoich bluesowych i jazzowych występach w całej Polsce, jak i o płycie Olandii zatytułowanej „Korozja”, którą wraz z Mariuszem Białobrzewskim i Tomaszem Sowińskim (gościnnie na perkusji) nagrali w ciągu doby w Radiu Olsztyn. Choć powstała w pośpiechu i raczej z myślą o wyprodukowaniu ładnego prezentu dla przyjaciół niż o półkach sklepowych, to dziś jest dla muzyków cenną pamiątką, zapisem tamtych utworów.
I można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie „Korozja”, choć taka niedopracowana, taka surowa, taka pozostawiająca wiele do życzenia, jest pierwszą i jak dotąd jedyną tak naprawdę autorską, w stylu przypominającym blues&country, z domieszką soulu, płytą Macieja Miecznikowskiego, który stworzył wszystkie znajdujące się na niej piosenki. A gdyby tak potraktować „Korozję” środkiem przeciwkorozyjnym i nagrać ją jeszcze raz, nowocześnie brzmiącą, wpadającą w ucho, chwytającą za serce?

Działalność Rolnik Stons/Olandii w skrócie:
1. Główna nagroda VII edycji Nocy Bluesowych Rawa Mazowiecka’97
2. Występ na „Dużej Scenie” katowickiej Rawy Blues’97
3. Nagroda dla najlepszego zespołu Przeglądu Młodych Zespołów Bluesowych i Jazzowych Sax Club Gdynia’98
4. Grand Prix „Srebrny Gacek” – Olsztyńskie Noce Bluesowe’98
5. Główna nagroda dla zespołu i specjalna nagroda dla najlepszego wokalisty przeglądu Blues nad Bobrem Bolesławiec’98
6. Występ na Sopot Molo Jazz Festiwal’98
7. Wyróżnienie oraz nagroda specjalna dla Najsympatyczniejszej Osobowości VIII Festiwalu Muzyki Bluesowej Szczecin’99
8. Maciej Miecznikowski – laureat Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych Zamość’97
9. Mariusz Białobrzewski – nominacja w czasopiśmie „Gitara i bas” w kategorii „Gitarzysta roku 1998″, III miejsce jako „Nowa Nadzieja”
10. Występy w wielu klubach w całej Polsce z programem autorskim oraz standardami muzyki bluesowej, rythm&bluesowej i rozrywkowej – także jako support przed Tadeuszem Nalepą czy Nickiem Katzmanem
11. Udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych (zespół był bohaterem filmu „Narodziny gwiazdy” zrealizowanego dla Telewizji Gdańsk w 1999 roku)
12. Nagranie płyty ze standardami w Radiu Gdańsk – czerwiec’98
13. Nagranie płyty „Korozja” w Radiu Olsztyn – grudzień’99