Maciej Miecznikowski

Inne projekty muzyczne

Zrzut ekranu 2013-06-13 o 11.03.48Legenda polskiej sceny alternatywnej, grupa Püdelsi, obchodzi w 2013 roku jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji ukazuje się wyjątkowa kompilacja – „Rege Kocia Muzyka – Best Of Püdelsi”, na której znalazły się zarówno najważniejsze piosenki zespołu z minionego ćwierćwiecza, jak i premierowe kawałki! Tytuł „Rege kocia muzyka – Best Of Püdelsi” nie jest przypadkowy. Nie tylko nawiązuje do jednej z najsłynniejszych kompozycji Püdelsów sprzed lat, ale też określa repertuar na płycie. Znalazły się na niej bowiem numery w stylu reggae, jakie grupa zarejestrowała w swojej historii, z różnymi, zawsze wyjątkowymi i charyzmatycznymi, wokalistami i wokalistkami, jak Kora, Dziun, Maciej Maleńczuk, Maciej Miecznikowski, Szymon Goldberg, a także obecny wokalista Püdelsów Piotr „Foreman” Foryś. Tego ostatniego słychać we wcześniej niepublikowanej kompozycji „Szukaj”. Dwa kawałki zarejestrowane z Miecznikowskim – „To ci się śni” oraz „Kobiety (Jodłowanie w kanionie)” – również pojawiają się po raz pierwszy. Klasyk Püdelsów „Rege kocia muzyka” znalazł się na kompilacji w wykonaniu Kory, ale na płycie znajduje się też wersja z wokalami lidera zespołu, Andrzeja „Pudla” Bieniasza. Premierowa na krążku jest również kompozycja „Zabrońcie”, w której główny wokal należy do gitarzysty grupy, Dario Litwińczuka. Ta składanka to elementarz polskiej alternatywy, ze wspaniałymi melodiami i tekstami, w których surrealistyczne poczucie humoru nie jest niczym nadzwyczajnym.

z nieba wysokiego ramka„Z nieba wysokiego” to kolędowa płyta Joanny Słowińskiej,    na której gościnnie wystąpił Maciej Miecznikowski. – Baśniowa, pełna emocji i nadziei opowieść o tajemnicy Bożego Narodzenia i niepokalanego poczęcia, o objawieniu anioła. Pełne uroku, melodyjne pieśni     kolędnicze od XVI-wiecznego kancjonału po XIX-wieczne kolędy polskie – tak określa charakter płyty jej autorka. W nagraniu uczestniczyli m.in. Marcin Wyrostek – wirtuoz akordeonu, zwycięzca II edycji programu „Mam talent” oraz Mikołaj Blajda (kontrabas, instrumenty klawiszowe), Leszek Hefi Wiśniowski (saksofon tenorowy/sopranowy, flet poprzeczny), Paweł Odorowicz (altówka) i Tomasz Wertz (instrumenty perkusyjne). Joanna Słowińska jest solistką oratoryjnych form Zymunta Koniecznego (m.in. „Konieczny w teatrze Staniewskiego”, „Serce moje gram”, „Noc listopadowa”), laureatką wielu prestiżowych festiwali, m.in. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (1999, 2004, 2005), Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2004), Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (finalistka Superjedynek 2009 za studyjny, autorski album „Możesz być”. Brała także udział w nagraniach „Oratorium Kalwaryjskiego” i „Siedmiu Pieśni Marii” Bartka Gliniaka i Zbyszka Książka. Z Maćkiem Miecznikowskim poznali się podczas udziału w „Tryptyku Świętokrzyskim” Zbigniewa Książka i Piotra Rubika.

flower-power-bprod29220100„Flower power” to tytuł wyjątkowej płyty, na której znalazły się artystyczne protesty antywojenne w wykonaniu polskich artystów, w nowych wspaniałych aranżacjach, z polskimi tekstami Romana Kołakowskiego. „Nieprzypadkowo większość utworów na tej płycie jest pochodzenia amerykańskiego. To właśnie w Stanach Zjednoczonych w epoce dzieci kwiatów (…) powstała największa ilość protest songów” – pisze Krzysztof Przybył, Prezes Zarządu Fundacji Polskiego Godła promocyjnego „Teraz Polska”, która jest promotorem tego oryginalnego projektu, wydanego przez Polskie Radio S.A.
„To w tamtych czasach zaczęły być popularne utwory „Blowin’ in the Wind” Boba Dylana czy „War” Boba Marleya. (…) Na płycie znalazły się również utwory europejskie – angielski „House of the Rising Sun” (…), francuski „Le Deserteur” (…). Nie mogło też zabraknąć pieśni wielkich bardów rosyjskich – Bułata Okudżawy i Władimira Wysockiego, a także utworu Marka Grechuty „Świecie nasz”. W nagraniach wzięli udział: Edyta Geppert, Patrycja Markowska, Natalia Sikora, Natalia Grosik, Kazik, Maciej Maleńczuk, Grzegorz Markowski, Paweł Kukiz, Mieczysław Szcześniak, Janusz Radek, Robert Janowski, Darek Maleo Malejonek oraz Maciej Miecznikowski, który brawurowo zaśpiewał słynnego „Kałasznikowa”.

3dc8d148e3f81d3-naszaniepodlegla13 października 2008 miała miejsce premiera płyty z piosenkami patriotycznymi w wykonaniu gwiazd polskiej estrady. Promotorem tego projektu jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Autorem wszystkich aranżacji jest Krzysztof Herdzin, pianista, kompozytor, producent i aranżer. Nagrany w Studiu Polskiego Radia album to wybór pieśni i piosenek patriotycznych zaaranżowanych w nowoczesny sposób.
Maciej Miecznikowski wykonał nową wersję utworu „O mój rozmarynie”.
Honorowy patronat nad projektem objęli Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Z okazji tej wyjątkowej rocznicy w Teatrze Wielkim w Warszawie odbył się uroczysty koncert, podczas którego utwory z płyty zostały wykonane na żywo.