Maciej Miecznikowski

Czarodzieje

Czarodzieje1_2

„Czarodzieje” to pierwsza solowa płyta Macieja Miecznikowskiego. Zawiera ona rewolucyjne wersje starych, dobrych przebojów duetu twórczego: Agnieszka Osiecka – Andrzej Zieliński. Słuchacze albumu znów odkryją inne oblicze Macieja Miecznikowskiego. Choć nadal sięga on do polskiej tradycji muzycznej, to tym razem nie kpi z niej, ale odnajduje nowe przestrzenie, sensy i znaczenia – odczytuje piosenki Osieckiej przez pryzmat XXI wieku.

- Ta płyta, to opowieść o tym co najważniejsze – poszukiwaniu tożsamości, urodzie życia, przemijaniu. A singiel – piosenka „Śpiewam, bo muszę” – mogłaby być moją artystyczną deklaracją – mówi Maciej Miecznikowski.

Specyficzną narracją tej opowieści, współtworzącą niesamowity klimat albumu, są wmontowane autentyczne cytaty z wywiadów radiowych i telewizyjnych Agnieszki Osieckiej. Nostalgiczny dialog wokalisty z poetką – pisze Monika Kuc w „Rzeczpospolitej”, charakteryzując jednocześnie styl płyty jako klubowo- kabaretowy. I ma rację… Niektóre piosenki, także za sprawą tekstów, są rzeczywiście zabawne.

Maciej Miecznikowski nagrał „Czarodziejów” z czterema znakomitymi muzykami: Adam Wendt (saksofony), Bartosz Staniszewski (gitara, produkcja muzyczna), Grzegorz Lewandowski (perkusja) i Zdzisław Kalinowski (fortepian, komputer, aranżacje).

W dawnych utworach Poetki muzycy odnaleźli nie tylko świeże i aktualne treści, ale zrewolucjonizowali je też nowatorską, multistylistyczną oprawą formalną. Przestrzenne brzmienia, wzbogacona harmonia, loopy – to wszystko sprawiło, że tak oczywiste dla wszystkich przeboje jak „Ballada wagonowa” Maryli Rodowicz, czy „W żółtych płomieniach liści” Skaldów i Alibabek, stały się de facto innymi, w pełni współczesnymi piosenkami. „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma” jest natomiast gratką nawet dla najbardziej ortodoksyjnych fanów klubowego grania.

Do nagrania płyty doszło z inicjatywy III Programu PR po sukcesie koncertu galowego, jaki odbył się 18 września 2006 roku w warszawskim Teatrze na Woli na zakończenie IX edycji konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Wspierająca projekt Fundacja „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej chciała także w ten sposób uczcić 10-tą rocznicę śmierci Poetki.

Premierę płyty zaplanowaną na 19 marca 2007 roku poprzedził koncert w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Można było go wysłuchać „na żywo” 11 marca 2007 roku za pośrednictwem radiowej „Trójki”.

Do piosenki „Śpiewam, bo muszę” – singla promującego płytę – powstał teledysk z udziałem Macieja Miecznikowskiego i towarzyszących mu muzyków.