Maciej Miecznikowski

Biografia

Pierwsze sukcesy >>

Popularność

W 2000 roku został liderem zespołu Leszcze, który w 2002 roku za piosenkę „Ta dziewczyna” otrzymał Nagrodę Dziennikarzy w Opolu. W 2008 roku Leszcze zdobyły w Opolu Nagrodę Publiczności za piosenkę „Tak się bawi nasza klasa”.  Inne przeboje zespołu to: „Kombinuj dziewczyno”, „Irena” i „Genowefa” oraz duet ze światowej sławy mezzosopranistką Małgorzatą Walewską „Cudowna noc”. W 2010 roku singiel „Weekend” promujący płytę Leszczy „Koniec z dziewczynami” został zakwalifikowany do finału krajowych eliminacji do konkursu Eurowizji i zajął 5 miejsce.
Leszcze to tylko jedna z muzycznych twarzy Maćka Miecznikowskiego. Od października 2004 roku występował też jako solista w oratoriach Zbigniewa Książka i Piotra Rubika „Golgota Świętokrzyska”, „Tu es Petrus” i „Psałterz Wrześniowy” składających się na „Tryptyk Świętokrzyski”. W 2007 roku wziął udział w nagraniu oratorium „Siedem Pieśni Marii” Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka. Wszystkie cztery wydawnictwa odniosły wielki rynkowy sukces zdobywając od dwóch platynowych, po aż podwójną diamentową płytę dla „Tu es Petrus”.
Wraz z Dorotą Miśkiewicz, Waldemarem Malickim oraz Włodzimierzem Nahornym  przygotował program muzyczny DERWID czyli… piosenki Witolda Lutosławskiego.
W lutym 2007 roku Maciej Miecznikowski nagrał płytę „Czarodzieje” z piosenkami Agnieszki Osieckiej i Andrzeja Zielińskiego. Program 1 Telewizji Polskiej zarejestrował na sopockiej plaży piękny monograficzny koncert z repertuarem z tej właśnie płyty.
Wziął też udział – wraz z innymi artystami polskiej sceny muzycznej – w nagraniu albumów „Flower Power” i „Nasza Niepodległa”. Za tę ostatnią otrzymał kolejną złotą płytę. W roku 2012 wziął udział w nagraniu tang Astora Piazzolli wraz z kwintetem New Tango Bridge. Płyta jest w trakcie przygotowania.

Taniec z gwiazdami Maciej Miecznikowski

Telewizja i film >>

Solowa płyta >>

Zdrowie i fundacja >>

Prywatnie >>